System reklamy Test

Franciszek Bunsch

"Franciszek Bunsch Grafiki - Tempery"

   35 lat temu, w rok po objęciu pracowni drzeworytu na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie po profesorze Ludwiku Gardowskim, miała miejsce pierwsza - i jak dotąd jedyna - wystawa grafiki Franciszka Bunscha w krakowskim Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Nim jednak osiągnął samodzielność ukończył malarstwo i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Eugeniusza Eibischa, Konrada Srzednickiego i Ludwika Gardowskiego, którego był asystentem od 1952 r. oraz odbył dwuletni staż w Pradze w tamtejszej Akademie Výtvarných Uméni. Począwszy od 1951 r. brał udział w 15 międzynarodowych wystawach od Japonii poprzez Australię, Holandię, Hiszpanię, Kanadę aż po ZSRR i Szwajcarię oraz MTG w Polsce. W Akademii Sztuk Pięknych, z tytułem profesora zwyczajnego od 1990 r., pełnił przez dwie kadencje funkcję prorektora w latach 1972-75, 1984-87.
   Współuczestniczył w organizowaniu ponad 22 swoich indywidualnych wystaw krajowych i zagranicznych. Odbył wiele zagranicznych podróży stypendialnych i służbowych po Europie. Dwanaście razy otrzymywał nagrody i wyróżnienia - pierwszą w 1951 r., a ostatnią w 1999 r. na Międzynarodowym Biennale Grafiki Cuprum VIII w Lubinie.
   Nazwisko i pozycja artystyczna pana profesora Franciszka Bunscha były mi znane od wczesnych lat 80., z pamiętnych rozmów z moim przyjacielem prof. Jackiem Gajem, w jego pracowni na Lenartowicza, ale los zetknął nas dopiero w drugiej połowie 2000 r. Wówczas obaj braliśmy udział jako „Członkowie Założyciele" w pracach założycielskiego Komitetu Stowarzyszenia Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od pierwszego do ostatniego zebrania w dniu 20 listopada 2000 r.
   Pan profesor był zawsze znakomicie, bodaj najlepiej z nas wszystkich, przygotowany do rozmów, dociekliwy, konsekwentny, precyzyjny, ale gotowy do uzasadnionych kompromisów, elegancki, kulturalny. Spotkania i rozmowy z profesorem Franciszkiem Bunschem należały do tych, co to się pamięta latami.
   Podczas jednego z pierwszych zebrań w Sali Senackiej ASP, zaproponowałem Profesorowi zorganizowanie retrospektywnej wystawy jego prac w Pałacu Sztuki w III tysiącleciu, na 100-lecie Pałacu, w maju 2001 r. Zgodził się bez wahania, a w kilka dni później, podczas spotkania w Pałacu Sztuki ustaliliśmy termin, zakres projektu i „machina ruszyła"...
   Dzisiaj, 11 maja 2001 r., o 13:30 odbył się wernisaż wystawy grafiki profesora Franciszka Bunscha, jednej z pięciu na 100-lecie Pałacu Sztuki, ale jedynej z udziałem twórcy, znakomitego artysty, którego prace są w muzeach Polski i Europy.
   Dziękuję panu panie profesorze za uświetnienie naszego jubileuszu swoją retrospektywną wystawą grafiki w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
   Życzę zdrowia i dalszych sukcesów artystycznych profesorowi Franciszkowi Bunschowi, znakomitemu przedstawicielowi rodzinnego, artystycznego klanu rodziny B.

                                                                                                                                          Zbigniew Kazimierz Witek